Meningokoki szczepionka nazwa

Meningokoki szczepionka nazwa
Zovirax 200 mg

Ludzie coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że istnieje kilka różnych grup meningokoków – wiedzą także, że każda grupa posiada inną szczepionkę. Co więcej, większy jest również zakres wiedzy odnośnie tego, że choć choroby wywołane meningokokami występują rzadko, to jednak są one bardzo groźne dla naszego zdrowia. To dlatego, że rozwijają się błyskawicznie, a im później zacznie się leczenie, tym większe jest niebezpieczeństwo pojawienia się groźnych powikłań, a nawet śmierci. Dlatego też warto pomyśleć o profilaktycznym zaszczepieniu się. Jednak żeby przyniosło ono właściwe efekty, musimy wiedzieć, jakie grupy meningokoków występują u nas najczęściej, aby zastosować odpowiedni rodzaj szczepionki.

Odpowiedni rodzaj

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że w Polsce najczęściej mamy do czynienia z meningokokami grupy B i C. Oczywiście pozostałe grupy: A, Y i W-135 również występują, jednak w mniejszości i raczej u nosicieli.

Jeśli chorujemy przez meningokoki to najczęściej przez te dwie pierwsze grupy. Dlatego warto wiedzieć, że możemy skorzystać ze szczepionki skoniugowanej monowalentnej, która ma nas chronić przeciw meningokokom typu C. Podawana może być od 2. miesiąca do 65. roku życia. Przed ukończeniem pierwszego roku życia należy podać dwie dawki, po jego ukończeniu wystarczy już tylko jedna dawka. Możemy także skorzystać ze szczepionki skoniugowanej 4-walentnej, która nie tylko będzie nas chroniła przed meningokokami typu C, ale również tymi typu A i W-135.

Ją można podawać od 2. roku do 65. roku życia i wówczas wystarczy jedna dawka.

Tylko na typ B

Ponieważ wśród dzieci najczęściej pojawiają się choroby wywołane meningokokami typu B, to warto pomyśleć o tej szczepionce, zwłaszcza jeśli planujemy posłać dziecko do żłobka albo szkoły. Wówczas będziemy mieli do czynienia ze szczepionką białkową, rekombinowaną Bexsero. Podawać ją można już od 2. miesiąca do 50.

roku życia. Co ważne, jej podawanie będzie zależało od tego, kiedy dziecko zaczęło ją przyjmować. Jeśli poniżej 5. miesiąca życia, to będzie miało podane 3 dawki, jeśli między 6. a 23. miesiącem życia, to będą 2 dawki. Tak samo będziemy mieli do czynienia z 2 dawkami, jeśli podawanie tej szczepionki zaczniemy powyżej 2.

roku życia. Najważniejsze jest tutaj to, aby profilaktycznie szczepić się przeciwko meningokokom typu B i C, ponieważ to one najczęściej występują w naszym kraju. Co prawda w większości przypadków nie wywołują choroby, ale kiedy już do niej dojdzie, jej przebieg jest szybki i bardzo groźny dla zdrowia.

Kategorie artykułów